فروشگاه جامع تحقیقات و مقالات دانشجویی و دانش آموزی

پرفروش ترین محصولات

اینترنت بی سیم 21 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 27

 

مقدمه

نیاز روز افزون به پویایی كارها ، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و ... بواسطه وجود شبكه های بی سیم امكان پذیر شده است.

اگر كاربر یا شركت یا برنامه كاربردی خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبكه های بی سیم جواب مناسبی برای آنهاست.

چکیده

شبكه های محلی (LAN) برای خانه و محیط كار می توانند به دو صورت كابلی (Wired) یا بی سیم (Wireless) طراحی گردند . درابتدا این شبكه ها به روش كابلی با استفاده از تكنولوژی Ethernet طراحی می شدند اما اكنون با روند رو به افزایش استفاده از شبكه های بی سیم با تكنولوژیWI-FI مواجه هستیم. ویژگی های شبکه های بی سیم عبارتند از: تکنولوژی بی سیم پرسرعت، وابسته نبودن به شرکت های سرویس دهنده، مناسب جهت ایجاد Hot non، گسترش برنامه های کاربردی که پهنای باند زیادی نیاز دارد و لزوم دسترسی از راه دور کاربران و مشترکین به این برنامه ها، تقاضای روزافزونی را برای ارائه خدمات ارتباطی با پهنای باند بالا و شبکه های متناسب آن ایجاد نموده است.

تامین کنندگان فعلي ارتباطات برای دسترسی مشترکین به سرویسهای باند پهن به کمک خطوط تلفن (PSTN)مشکلات زیادی روبرو هستند.آنان از زیرساخت سیمهای مسی استفاده می کنند که برای ارتقاء آن در هر محله نیاز به هزینه های اضافی قابل توجهی است که این امر عملاً مانع دسترسی آنها با باند پهن می شود. سیستم های بی سیم سرویس دهندگان را قادر ساخته است تا این گونه سرویسها را در هر نقطه از منطقه تحت پوشش خود ارائه نمایند.

تشریح مقدماتی شبكه های بی سیم و كابلی

در شبكه های كابلی (كه در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بكار می روند ) بایستی از محل هر ایستگاه كاری تا دستگاه توزیع كننده (هاب یا سوئیچ ) به صورت مستقل كابل كشی صورت پذیرد(طول كابل ازنوعCAT5 نبایستی 100 متر بیشتر باشد در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) كه تجهیزات بكار رفته از دو نوع غیر فعال (Passive ) مانند كابل ، پریز، داكت ، پچ پنل و... و فعال (Active ) مانند هاب، سوئیچ، روتر،كارت شبكه و... هستند .

موسسه مهندسیIEEE استانداردهای 802.3u را برای Fast Ethernet و 802.3AB و 802.3z را برای Gigabit Ethernet( مربوط به كابلهای الكتریكی و نوری ) در نظر گرفته است.

شبكه های بی سیم نیز شامل دستگاه مركزی (Access Point) می باشد كه هر ایستگاه كاری می تواند حداكثر تا فاصله 30 متر ی آن (بدون مانع ) قرار گیرد. شبكه های بی سیم (WLAN) یكی از سه استاندارد ارتباطی WI-FI زیر را بكار می برند:

802.11b كه اولین استانداردی است كه به صورت گسترده بكار رفته است . 802.11a سریعتر اما گرانتر از 802.11b می باشد. 802.11g جدیدترین استاندارد كه شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد.

هر دونوع شبكه های كابلی و بی سیم ادعای برتری بر دیگری را دارند اما انتخاب صحیح با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها میسر می باشد. در مقایسه شبكه های بی سیم و كابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد.

نصب و راه اندازی

در شبكه های كابلی بدلیل آنكه به هر یك از ایستگاههای كاری بایستی از محل سویئچ مربوطه كابل كشیده شود با مسائلی همچون سوارخكاری ، داكت كشی ، نصب پریز و... مواجه هستیم. در ضمن اگر محل فیزیكی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد بایستی كه كابل كشی مجدد و ... صورت پذیرد

شبكه های بی سیم از امواج استفاده نموده و قابلیت تحرك بالائی را دارا هستند بنابراین تغییرات در محل فیزیكی ایستگاههای كاری به راحتی امكان پذیر می باشد برای راه اندازی آن كافیست كه از روشهای زیر بهره برد:

Ad hocكه ارتباط مستقیم یا همتا به همتا (peer to peer) تجهیزات را با یكدیگر میسر می سازد. Infrastructure كه باعث ارتباط تمامی تجهیزات با دستگاه مركزی می شود.

بنابراین میتوان دریافت كه نصب و را ه اندازی شبكه های كابلی یا تغییرات در آن بسیار مشكل تر نسبت به مورد مشابه یعنی شبكه های بی سیم است .

هزینه

تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ یا كابل شبكه نسبت به مورد های مشابه در شبكه های بی سیم ارزانتر می باشد اما درنظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است . قابل به ذكر است كه با رشد روز افزون شبكه های بی سیم ، قیمت آن نیز در حال كاهش است .

قابلیت اطمینان

تجهیزات كابلی بسیار قابل اعتماد میباشند كه دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین می باشد فقط بایستی در موقع نصب و یا جابجائی ، اتصالات با دقت كنترل شوند.

تجهیزات بی سیم همچونBroadband Router ها مشكلاتی مانند قطع شدن‌های پیاپی، تداخل امواج الكترومغناظیس، تداخل با شبكه‌های بی‌سیم مجاور و ... را داشته اند كه روند رو به تكامل آن نسبت به گذشته (مانند802.11g ) باعث بهبود در قابلیت اطمیناننیز داشته است .

كارائی

شبكه های كابلی دارای بالاترین كارائی هستند در ابتدا پهنای باند10 Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر(100 Mbps و1000Mbps) افزایش یافتند حتی در حال حاضر سوئیچ هائی با پهنای باند1Gbps نیز ارائه شده است .

شبكه های بی سیم با استاندارد802.11b حداكثر پهنای باند11 Mbpsو با802.11a و802.11g پهنای باند54 Mbps را پشتیبانی می كنندحتی در تكنولوژیهای جدید این روند با قیمتی نسبتا بالاتر به108Mbps نیز افزایش داده شده است علاوه بر این كارائی WI-FIنسبت به فاصله حساس می باشد یعنی حداكثر كارائی با افزایش فاصله نسبت به Access Point پایین خواهد آمد. این پهنای باند برای به اشتراك گذاشتن اینترنت یا فایلها كافی بوده اما برای برنامه هائی كه نیاز به رد و بدل اطلاعات زیاد بین سرور و ایستگاهای كاری (Client to Server ) دارند كافی نیست .

امنیت

بدلیل اینكه در شبكه های كابلی كه به اینترنت هم متصل هستند، وجود دیواره آتش از الزامات است و تجهیزاتی مانند هاب یا سوئیچ به تنهایی قادر به انجام وظایف دیواره آتش نمیباشند، بایستی در چنین شبكه هایی دیواره آتش مجزایی نصب شود.

تجهیزات شبكه های بی سیم مانند Broadband Routerها دیواره آتش بصورت نرم افزاری وجود داشته و تنها بایستی تنظیمات لازم صورت پذیرد. از سوی دیگر به دلیل اینكه در شبكه‌های بی‌سیم از هوا بعنوان رسانه انتقال استفاده میشود، بدون پیاده سازی تكنیك‌های خاصی مانند رمزنگاری، امنیت اطلاعات بطور كامل تامین نمی گردداستفاده از رمزنگاری WEP (Wired Equivalent Privacy باعث بالا رفتن امنیت در این تجهیزات گردیده است .

انتخاب صحیح كدام است؟

با توجه به بررسی و آنالیز مطالبی كه مطالعه كردید بایستی تصمیم گرفت كه در محیطی كه اشتراك اطلاعات وجود دارد و نیاز به ارتباط احساس می شود كدام یك از شبكه های بی سیم و كابلی مناسبتر به نظر می رسند. بعنوان مثال اگر هزینه برای شما مهم بوده و نیاز به استفاده از حداكثر كارائی را دارید ولی پویائی برای شما مهم نمی باشد بهتر است از شبكه كابلی استفاده كنید.

شبکه های بی سیم برای سرویس دهندگان

راه حل های بی سیم ارزانترین و سریع ترین روش برای افزایش پهنای باند یا ایجاد لینک پشتیبان برای افزایش ثبات شبکه و یا حتی جایگزین کردن خطوط گران قیمت اختصاصی است. و در برخی مناطق به دلیل محدودیت های فیزیکی برای کابل کشی، تنها راه حل ممکن است. برخی از مزایای شبکه های بی سیم در زیر می آید:ویژگی های شبکه های بی سیم:

تکنولوژی بی سیم پرسرعت، کارایی و توانی برابر با خطوط کابلی را با حذف هزینه های کابل کشی و نگهداری آن ارائه می کند.

از آنجاییکه زیرساخت شبکه متعلق به خود شماست، دیگر وابستگی به شرکت های سرویس دهنده ندارید و شارژ ماهیانه خطوط شما نیز حذف می شود.

راحت ترین، سریع ترین و ارزان ترین تکنولوژی قابل اجرا در سمت مشتری.

قابل توسعه در تمامی مناطق شهری، حومه شهرها، روستاها و مناطق دورافتاده که خطوط انتقال دیتا وجود ندارد.

مناسب جهت ایجاد Hot Zone در مناطق تجاری جهت ارائه اینترنت بی سیم

در صورت نیاز به تغییر در توپولوژی شبکه براحتی می توانید با توجه به انعطاف پذیر بودن شبکه های بی سیم، تغییرات مورد نظر را اعمال کنید، در صورتی که در شبکه های کابلی به سختی امکان است.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
21_918902_3873.zip187.1k

آخرین محصولات فروشگاه