فروشگاه جامع تحقیقات و مقالات دانشجویی و دانش آموزی

پرفروش ترین محصولات

شبکه حسگر بی سیم 13ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 14

 

«استفاده از Mobile Agent جهت پیمایش موقعیت در شبکه های حسگر بی سیم»

خلاصه

شبکه حسگر بی سیم یک تکنولوژی جدید است که ممکن است با مهیا ساختن دریافت اطلاعات در هر جا، محاسبه و توانایی ارتباط، زندگی بشر را به طرز فوق العاده ای تسهیل نماید، آنچنانکه مردم بتوانند ارتباط نزدیکی با محیطی که در آن قرار دارند، بر قرار نمایند. برای توضیح بیشتر، یکی از مباحث اصلی در Sensar Network پیمایش مکان ها (Location tracking) است که هدف آن نظارت بر مسیر حرکت شئ متحرک است. مشکلی مشابه به مشکل به هنگام سازی مکان (Location vpdatc) در شبکه های مبتنی بر pc ، در این شبکه نیز وجود دارد. در شبکه های حسابگر این مسئله بیشتر به این خاطر پیش می آید که یک مکانیزم کنترل مرکزی و شبکه backbone در چنین محیطی وجود نداشته باشد.

در این متن، ما یک پروتکل مبتنی بر ناول (navel) را روی الگوی mobile پیشنهاد می دهیم. هنگامی که یک شئ حس شد، یک mobile برای پیمایش مسیر حرکتی آن، شروع به کار می کند. حرکت agent تا زمانی ادامه می یابد تا بتواند نزدیک ترین حسگر را به آن شئ بیابد. agent می تواند حسگرهای جانبی مجاور را برای پذیرش شئ به طور مشارکتی، دعوت نماید و حسگرهای نامرتبط را از پی گیری شئ منع نماید. به عنوان یک نتیجه سربار ارتباط و حس کردن csensing بسیار کاهش می یابد. نمونه ما از mobile پیماینده مکان، بر مبنایIEEE 802.llb NIG استوار است و تجارت آزمایشگاهی نیز گزارش داده شده است.

1) مقدمه: پیشرفت سریع ارتباطات بی سیم وembedded micro-sensing MEMS techno logies ایجاد شبکه های حسگر بی سیم را ممکن ساخته است. این چنین محیط هایی می توانند تعداد زیادی نودهای بی سیم ارزان قیمت داشته باشند، که هر یک توانایی جمع آوری، پردازش و ذخیره اطلاعات محیطی و ارتباط با نودهای مجاور را دارا می باشند. در گذشته حسابگرها را تسهیل نماید. قابلیت نصب و راه اندازی بسیار بهبود یافته است. موج فعالیت های تحقیقاتی، اخیرا درباره شبکه های حسگر آغاز شده است. با شبکه های حسگر، بشر می تواند با محیط های گوناگون ارتباط نزدیک برقرار کند. گروه بندی هزاران حسگر با یکدیگر می تواند انقلابی در گردآوری اطلاعات ایجاد کند. به عنوان مثال یک کف کننده سانحه می تواند راه اندازی شود، آنچنان که درجه حرارت های یک جنگل بوسیله حسگرها نظارت شود و بدین وسیله از تبدیل یک آتش کوچک بی ضرر به جهنمی بزرگ، جلوگیری شود. تکنیک های مشابهی می تواند برای کشف سیل و قانون به کار گرفته شود. کاربرد دیگری که می توان به آن اشاره کرد. کنترل محیط است؛ حسگرها می توانند فاکتورهایی مثل درجه حرارت و رطوبت را مورد نظارت قرار دهند و این اطلاعات را برای مرکز وضع هوا و سیستم تهویه بفرستند.

با قرار دادن حسگرها در وسایل نقلیه، راه ها و چراغ های راهنمایی، اطلاعات ترافیکی می تواند در زمانی بسیار کوتاه به اداره مرکزی فرستاده شود كه اين به كنترل هوشمندانه كمك شاياني مي كند. علاوه بر اين، وسايل نقليه مي توانند به صورت on line زمانيكه از كنار هم عبور مي كنند، اطلاعات ترافيكي را ردو بدل مي كنند. حسگرها همچنين مي توانند، جهت بهبود موقعيت يابي با GPS تركيب شوند. به هرحال، بسياري از مسائل باقي مانده اند كه براي موقعيت شبكه هاي حسگر بايد حل شوند.

- مقياس پذيري (Scalability):

نظر به اينكه يك شبكه حسگر در برگيرنده مقدار زيادي نود مي باشد، مديريت اين تعداد زياد ازنودها به همراه متوازن نگه داشتن كارايي، كار ساده اي نيست. الگوريتم هاي توزيع شده و مركز در اين چنين محيط هايي ضروري است. همچنين مغياس پذيري يك مسئله بحراني در راه اندازي تعداد زيادي از ارتباطات است. در ]12و 11[، پوشش دسترس پذيري يك شبكه حسگر بي قاعده با استفاده از هندسه محاسباتي وتكنيك هاي گراف، توصيف شده است.

اين مشكل پوشش مي تواند به عنوان Art Galler Problem در نظر گرفته شود. Art Galler Problem به صورت بهينه در 2D حل شد و در مورد 3D... قاعده پوشش مي تواند جهت حل برخي مشكلات مرتبط با مكان مورد استفاده قرار گيرد. جايگذاري مرتب حسگرها و توانايي حس آنها در ]3[و]10[ بحث شده است.

- ثبات (Stablity): از آنجايي كه حسگرها احتمالاً در محيط خارجي و حتي منطقه دشمن نصب مي شوند، اين قابل قبول است كه خطاهاي اين وسايل را امري عادي و متداول بدانيم. پروتكل ها بايد مقاوم و با قابليت تحمل خطا باشند. همزمان سازي ميان حسگرها در ]2[ بحث شده است.

- صرفه جويي در توان:

از آنجا كه نيروي دروني (plug-in در دسترس نيست) وسايل حسگر با نيروي باتري كار مي كنند. حفظ انرژي بايد در تمام موارد مد نظر باشد . مصرف انرژي در مكانيزم ها مي تواند يك فاكتور اصلي باشد. تكنيك هايي همچون data fusion (تركيب داده ها) مي تواند ضروري باشد، اما بايد مناسب و به جا بودن داده ها نيز مورد نظر باشد. انتشار داده ها در ‌]4[ بررسي شده است. راه حل هاي مبتني بر mobile agent ها، برخي از اوقات نيروي كارآمد تر ي است.

نظر به اينكه يكي از اهداف شبكه هاي حسگر، نظارت بر محيط است، يك مبحث بنيادي، مسئله پيمايش مكان (locationtracking) مي باشد كه هدف از آن دنبال كردن مسير حركت شئ متحرك در شبكه است. اين مسئله مشابه مسئله به هنگام سازي مكان در شبكه اي از pc ها مي باشد، اما جدي تر از آن است. زيرا يك مكانيزم كنترل مركزي و شبكه back bone در چنين محيطي وجود ندارد. در اين متن ما يك پروكتل ناول مبتني بر mobile agent را پيشنهاد مي دهيم. زمانيكه يك شئ جديد حس (sense) شد، يك agent براي پيگيري مسير حركت شئ، شروع به كار مي كند، اين agent تا وقتي حركت مي كند كه نزديكترين حسگر به شئ را انتخاب كند agent در واقع با پريدن از يك حسگر به حسگر ديگر، شئ را دنبال مي كند. agent مي تواند حس هاي جانبي مجاور را براي پذيرش اشتراكي شئ دعوت كند و حسگرهاي نامرتب (دورتر) ديگر را از دنبال كردن شئ منع كند. به عنوان يك نتيجه سربار ارتباطي و حسگري به ميزان زيادي كاهش مي يابد. نمونه ها از mobile agent پيمانده مكان بر مبناي IEEE 802.llb.NIC استواراست. تجارب آزمايشگاهي نيز گزارش داده شده است. سازماندهي اين متن به شرح زير است:

بخش 2 مدل شبكه ما را توصيف مي كند و مسأله پيمايش مكان (Lockating tracking) را تعريف مي كند. پروتكل ما بر مبناي mobile agent ها در بخش 3 نشان داده شده است. نمونه ما و تجارب آزمايشگاهي در بخش 4 داده شده است و بخش 5 نتيجه گيري است.

2. مدل شبكه و بيان مشكل:

ما يك شبكه حسگر را در نظر مي گيريم كه شامل مجموعه اي از نودهاي حسگر است كه در يك صفحه دو بعدي ( 2D Plane) قرار گرفته اند. سنسورها مي توانند به عنوان يك شبكه منظم يا با منظم مرتب شوند (شكل 1). به هر حال براي ساده سازي نمايش، در تمام اين متن ما يك شبكه مثلثي را فرض خواهيم كرد كه در شكل 1 (a) نشان داده شده است و در آن هر مجموعه از سه حسگر مجاور يك مثلث متوازي الاضلاع را شكل مي دهد. به منظور پيمايش و به دنبال كردن مكان اشياء، هر حسگر از موقعيت فيزيكي خود و همچنين موقعيت فيزيكي حسگرهاي مجاورش آگاه است. هر حسگر قابليت حس كردن دارد، همانطور كه قابليت ارتباط و محاسبه دارد. بنابراين مي تواند پروتكل ها را اجرا كند و با حسگرهاي مجاور پيام مبادله كند.

هر حسگر قادر است كه وجود اشياء متحرك نزديك خود را تشخيص دهد. ما فرض مي كنيم كه محدوده حس كردن ( sensing scope) باشد كه برابر با حلول ضلع مثلث است. در فاصله قابل تشخيص، يك حسگر قادر است فاصله خود را باشئ مشخص كند. اين مي تواند با


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
10_919466_7786.zip24.4k

آخرین محصولات فروشگاه