فروشگاه جامع تحقیقات و مقالات دانشجویی و دانش آموزی

پرفروش ترین محصولات

مطالعه پديده استفاده‌ اعتيادي از اينترنت در بين نوجوانان و جوانان (25 15 سال) شهر ايذه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 65

 

چکیده :

مقاله حاضر به مطالعه پديده اعتياد به اينترنت به عنوان يکي از مسائل اجتماعي در عصر ارتباطات مي پردازد. پديده اعتياد به اينترنت مدتي است که در کشورهاي توسعه يافته بعنوان يكي از پيامدهاي توسعه روزافزون شبکه ارتباطات الکترونيکي مطرح شده و کارکردهاي بسياري براي فرد، خانواده و جامعه به همراه داشته است. اين مقاله برگرفته از تحقيقي پيمايشي در سال 1389 شمسي درباره وضعيت اين پديده در ايران است. جامعه آماري را نوجوانان و جوانان 25-15 ساله شهر ایذه كه به اينترنت دسترسي دارند تشکيل مي‏دهد. حجم نمونه نيز برابر با 800 نفر است. نتايج حاكي از آن است که پديده استفاده اعتيادي از اينترنت در ايران نيز وجود دارد هرچند استفاده اكثر نوجوانان و جوانان از اينترنت بنظر طبيعي مي‏رسد. همچنين، براساس نتايج اين مطالعه، استفاده اعتيادي از اينترنت در بين برخي از نوجوانان و جوانان، با مسائلي مانند عدم مسئوليت پذيري اجتماعي، انزواي اجتماعي، فقدان حمايت اجتماعي، ناکارآمدي تحصيلي و کاري ارتباط مستقيم و با احساس خودارزشي ارتباط معكوس دارد.

کلید واژه ها :اعتياد اينترنتي، مسئوليت پذيري اجتماعي، انزواي اجتماعي، حمايت اجتماعي، ناکارآمدي تحصيلي و کاري، احساس خودارزشي

مقدمه

دسترسي به اينترنت، پديده‏اي رو به گسترش است و هر روز تعداد بيشتري از افراد در زمره استفاده كنندگان اينترنت قرار مي‏گيرند. اينترنت در همه جا حضور دارد: در خانه، مدرسه، و حتي در مراكز خريد. طبق برآورد صورت گرفته، در سال 1981، 66 ميليون نفر از مردم آمريكا به اينترنت دسترسي داشته كه در سال 1999 شمار آنها به 83 ميليون بالغ گرديده است (بيگز، 2000: 1) . در بين کاربران اينترنت، جوانان بيشترين استفاده را از آن دارند. نتايج تحقيقات انجام شده در ايالات متحده نشانگر آن است كه استفاده از اينترنت در ميان جوانان، بيش از هر گروه سني ديگري است (بولن و هاره، 2000: 5) . کودکان نيز گروه سني ديگري هستند که استفاده وسيعي از اينترنت دارند. در سال 2005، بيش از 77 ميليون كودك وارد فضاي سايبر شده‌اند(غمامي، 1384: 45).

همزمان با دسترسي روزافزون و گسترده افراد به اينترنت، شاهد نوع جديدي از اعتياد يعني اعتياد اينترنتي هستيم كه موضوع رو به رشد عصر اطلاعات است. همانند تمامي انواع ديگر اعتياد‌، اعتياد به اينترنت نيز با علائمي همراه است همچون، اضطراب، افسردگي، كج خلقي، بي‌قراري، تفكرهاي وسواسي، كناره‌گيري، اختلالات عاطفي، و ازهم‌گسيختگي روابط اجتماعي. از طرفي، در عين حال كه روابط افراد (به ويژه كودكان و نوجوانان) در جهان مجازي افزايش مي‌يابد، در مقابل از دامنه روابط آنان در جهان واقعي كاسته مي‌شود و احتمال افت عملكرد آموزشي آنان نيز مي‌رود (سامسون، 2005: 2) .

اعتياد اينترنتي، انسانها را به افرادي رهاشده‌ تبديل كرده و بر روابط اجتماعي آنان تأثير مي‌گذارد. در نتيجه استفاده بيش از حد از اينترنت، بهره‌وري و بازده كاري كاربران اينترنت، پايين مي‏آيد. آنان با تأخير به محل كار مي‌روند و دچار كم‌كاري مي‌شوند. . اين كاربران حتي در صورت كناره‌گيري از اينترنت، دچار علائم اختلال مي‌شوند (سز، 2003: 1) .

بيان مسئله

در بررسی تاریخ، بشری را نمی توان یافت که با مسائل مربوط به مواد مخدر دست به گریبان نبوده و شاید بتوان گفت مواد مخدر همزاد با بشر در این جهان یافت شده و تا زمانی که انسان در این عرصه وجود دارد آن نیز پا بر جاست. مسائل مربوط به مواد مخدر تازگی نداشته و اثرات آن نیز همواره در سرنوشت ملتها و اقوام قابل جستجو است. در کتب تاریخی ایران و حتی در کتاب قانون ابن سینا از اثرات این مواد نامبرده شده است. اما بیشتر گزارشات در مورد مواد مخدرمربوط به زمان صفویه و سپس قاجاریه تا عصر کنونی است همراه با فراز و نشیبهای این دوران که اشاعه مصرف مواد افیونی مورد توجه بوده است. قوانین یکصد ساله در مورد محدود نمودن مصرف مواد نیز یافت میشود.در زمان ما مسئله مواد مخدر شکل مخاطره آمیز و کاملا پیچیده ای به خود گرفته و در عین حال گسترش جهانی یافته است. اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر زیانهای جدی و خطرناک جسمی از قبیل ابتلا به بیماریهای عفونی واگیردار همچون ایدز - هپاتیت - سل- عوارض و مشکلات عدیده اجتماعی و اقتصادی ازقبیل افزایش جرمهای مرتبط با مواد مخدر همچون جنایت و سرقت، فقر و تکدی گری و هدر رفتن سرمایه های کلان مادی کشورها را بدنبال داشته است. کشور ما دارای جمعیتی جوان است. بیش از 50%جمعیت کشور درسنین زیر 20 سال بوده و 62% از این جمعیت در شهرها ساکن بوده و از هر چهار نفر ایرانی یک نفر در معرض مهاجرت قرار دارد. موقعیت استراتژیک ایران و قرارگیری آن در کنار کشورهایی همچون افغانستان و پاکستان که جزو تولید کنندگان عمده مواد مخدر بوده و از طرفی ما یک مسئله ترانزیت و عبور مواد مخدر به جهت ویژگیهای خاص منطقه ای از کشور ما یک مسیر مناسب جهت قاچاق مواد مخدرفراهم ساخته و هم بازار مصرف داخلی آن که رشد روز افزونی داشته است.پس از پیروزی انقلاب اسلامی علیرغم تلاش بی وقفه نظام مقدس اسلامی کشورمان و تقدیم بیش از 2700 نفر شهید از نیروهای نظامی و انتظامی این روند رو به رشده بوده است در نتیجه آمار معتادین و نیز عوارض ناشی از اعتیاد افراد افزایش داشته است. برآوردهای رسمی اولیه و ساده از تعداد معتادین و سوء مصرف کنندگان مواد مخدر رقمی حدود 2میلیون نفر را ذکر مینماید و با در نظر گرفتن حداقل یک خانواده 5 نفری مرتبط با این افراد به رقمی حدود 10میلیون نفر انسان که در ارتباط نزدیک با معضلات و مشکلات ناشی از آن میباشند دست می یابیم. محبوسین زندانهای کشور در سال 77معادل 16.775نفر بوده که قریب به 60% آنان مرتبط با مواد مخدرو اعتیاد بوده اند.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
0_948868_3316.zip187k

آخرین محصولات فروشگاه